počet produktů: 0
cena: 0 CZK
Odběr novinek
Přihlásit k odběru
počítadlo přístupů
online: 5
dnes: 139
týden: 787
celkem: 927463
CERTIFIKÁTY
     
 
   
 
  
 
 
 

ORGÁNOVÉ HODINY

 

ORGÁNOVÉ HODINY
ORGÁNOVÉ  HODINY Z  POHLEDU  TRADIČNÍ  ČÍNSKÉ  MEDICÍNY
Meridián  -  energetická dráha 
Energie Čchi, proudí v živém těle systémem jemných řečišť - meridiánů. Ťing je čínský název pro meridián. Tok energie Čchi lze působením na aktivní body /akupunkturní /, usměrňovat, zesilovat, zeslabovat, přesměrovat a doplňovat tak, aby lidské tělo nabylo původní harmonie toku Čchi - to je zdraví. 
Systém meridiánů / akupunkturních drah /, je dokonalým regulačním mechanizmem udržujícím spolupracující samostatné živé buňky vyššího organismu v dokonalém informačním kontaktu. Každá buňka v těle musí mít možnost získávat informace o fyzikálních / chemických / dějích nutných pro její existenci a funkci. 
Zároveň musí mít možnost o své činnosti informovat další buňky. Na energii Čchi, můžeme pohlížet  jako na jednotný název pro „ elektrické děje ", v organismu  / nervový systém / ve spojení s regulačními ději biochemickými, / hormonální systém, funkce krve a tekutin, udržování stálého vnitřního prostředí organismu atd. /. 
Meridián  -  je pomyslná spojnice
Projekcí  akupunkturních bodů na kůži, vedoucí na povrchu těla.
Meridián  -  spojuje body s obdobným účinkem na jednotlivé orgány, například, dráha žlučníku, žaludku, tlustého střeva, ledvin atd. 
Každý živý tvor je součástí přírody. Z toho vyplývá, že děje ve vnějším světě se současně odrážejí i uvnitř organismu. 
Jedním ze způsobů jak čínská medicína tradičně popisuje průběh energie v závislosti na denním cyklu jsou orgánové hodiny.   
Orgánové hodiny představují maxima a minima energie v určitém meridiánu v průběhu 2 hodinového cyklu. 
                         Cyklus 24 hodin je rozdělen po 2 hodinách na 12 částí. 
Čínská medicína rozlišuje 6 párů orgánů, vždy tvořený jedním Jinovým - plným, a jedním Jangovým - dutým . Ke každé dvouhodině se přiřazuje jeden orgán. 
V průběhu denního cyklu má orgán nejvyšší aktivitu právě ve své hodině. O 12 hodin dříve či později má tento orgán aktivitu nejnižší, 
Toto se nazývá v tradiční čínské medicíně pravidlo : „ poledne   -   půlnoc ".
 
BIOLOGICKÉ  HODINY  PO 1. HODINĚ
 
1.00 hodina
Většina lidí má již za sebou přibližně 3 hodiny spánku. Je to doba pro většinu z nás
nejpříjemnější, protože od usnutí poprvé začínáme snít. Začíná fáze tzv. „lehkého" snu. V tomto období jsme však nejvíce citliví na bolest - běda těm, které trápí zub, či „bolí v těle kosti". 
2.00 hodiny
Většina orgánů v těle zvolnila svůj rytmus. Pouze zažívací ústrojí pracuje intenzivněji, játra pracují na plné obrátky a zbavují náš organismus škodlivých látek. V případě, že ještě nespíte, nepijte v této době, kávu, čaj ani alkohol. Doporučuje se sklenka mléka nebo minerálky. 
3.00 hodiny
Krevní tlak máme v tuto dobu jako malé dítě, klesl na nejnižší hodnotu za celý den. Naměřili bychom si jen kolem pětašedesáti tepů za minutu. Výkonnost a obratnost klesá na minimum. Nemá smysl odkládat namáhavou duševní práci, jako je třeba učení na noc, protože v tuto dobu chápeme pomaleji. 
4.00 hodiny
Tlak je stále nízký, do mozku se dostává minimální množství krve. Organismus sice pracuje na „nejnižší obrátky", ale zostřuje se slyšení. Probudí nás sebemenší šelest. Kdo je však nemocný, ten od této doby velice špatně snáší zbytek noci. 
5.00 hodin
Ledviny odpočívají  - jsou „mimo provoz ".  V této době máme již za sebou všechny fáze spánku, od lehkého až po hluboký. Kdo v této době pravidelně vstává, probouzí se většinou rychle a bývá svěží. 
6.00 hodin
Krevní tlak stoupá, srdce už pracuje rychleji. Organismus se již probudil, i když máme pocit, že se nám chce ještě spát. / Organismus dospívajícího chlapce v tuto dobu vytváří o 40% více hormonů než jindy /. 
7.00 hodin
V této době je nejsilnější odolnost našeho organismu  proti nejrůznějším virům a bakteriím.
8.00 hodin
Jsme odpočatí, organismus se již zbavil škodlivých látek. V žádném případě se nedoporučuje pít alkohol - v této době je největším nebezpečím pro zažívací orgány. 
9.00 hodin
Vzrůstá psychická aktivita. Kolem deváté hodiny je nejmenší reakce na bolest, takže je to doba vhodná například k návštěvě zubaře. Srdce pracuje na plné obrátky. 
10.00 hodin
Naše aktivita vzrůstá, jsme v nejlepší formě. Cítíme se výtečně, teď bychom měli začít vykonávat ty nejtěžší a nejsložitější úkoly. Energie vydrží až do poledne. Sedánky u kávy v této době znamenají zbytečný výdej energie. 
11.00 hodin
Naše srdce pracuje rytmicky v souladu s naší psychickou aktivitou, které máme v této době dost. 
12.00 hodin
Všechny naše síly jsou v plné pohotovosti. Krevní tlak je nyní nejvyšší , tep také. Nedo- poručuje se ale v této době jíst, je lépe s obědem počkat na pozdější dobu. Naše plná aktivita však bude trvat už jen několik málo minut - naše schopnosti se však začnou pomalu snižovat.  
13.00 hodin
Máme za sebou první fázi denní aktivity. Začínáme se cítit ospalí a unavení. Teď bychom si nejraději zdřímli. Důvodem je to, že naše vnitřní orgány začínají odpočívat a do krve se dostává méně glukózy. 
14.00 hodin
Křivka naší energie klesá, víčka jsou stále těžší a těžší, naše reakce pomalejší. Pokud máte možnost, odpočiňte si na chvíli, pracovní rekordy v této době asi zlomíte jen těžko. 
15.00 hodin
Naše sebevědomí opět stoupá. Smyslové orgány, především čich a sluch, jsou právě v nejlepší formě. Teď by byl čas zasednout ke stolu. Určitě byste jídlo náležitě vychutnaly. 
16.00 hodin
Stoupá obsah cukru v krvi. Nejedná se ovšem o známku choroby, obsah cukru se opět velmi sníží. 
17.00 hodin
Naše výkonnost je stále dost vysoká. V tuto hodinu obvykle začíná intenzivní trénink vrcholových sportovců. 
18.00 hodin
Citlivost na bolest je opět velmi malá, jestliže se potřebujete podrobit nějakému bolesti-vějšímu lékařskému zákroku, teď by byla vhodná doba. 
19.00 hodin
Zvyšuje se krevní tlak, začínáme být nervózní a přecitlivělí, lehko nás rozčílí každá maličkost. Je to zlá hodina pro choleriky, kteří se rozčílí daleko snadněji a rychleji, než v jinou denní dobu. Často nás v tuto dobu bolí hlava. 
20.00 hodin
Naše pozornost dosahuje maxima, reakce jsou nezvykle rychlé . Řidiči například bývají ve výborné formě - v této době také bývá nejmenší počet automobilových nehod. 
21.00hodin
Psychický stav se stabilizuje. Mozkové buňky, které slouží tzv. „dlouhé paměti", pracují  nyní nejlépe. Je to hodina vhodná pro studenty, nebo herce, protože kapacita paměti se zvyšuje, učený text se lehčeji zapamatovává. 
22.00 hodin
Počet bílých krvinek vzrůstá. Normálně jich má být 6000, nyní se jich u zdravého člověka objeví více než 12000. Teplota těla se v této době snižuje. Začínáme pociťovat mírnou ospalost - nejvhodnější doba ke spánku. 
23.00 hodin
Je čas jít spát. Organismus je teď na spánek plně připraven. Usínáme. Nastává plná obnova buněk. Jestliže chodíme spát, před půlnocí, je jisté, že náš spánek stihne proběhnout všemi fázemi, které zaručují plný odpočinek. 
24.00 hodin
Jestliže jsme uposlechli jemných pokynů svého organismu a v této hodině máme již za sebou dvě hodiny spánku, určitě se nám zdálo něco pěkného. Mozek provedl bilanci a odsunul do pozadí vše, co je zbytečné. 
0.00 hodina
Začíná nový den, vcházíme do nového rytmu. Naše biologické hodiny stále „tikají" naprosto přesně.
 
BIOLOGICKÉ  HODINY  -  AKTIVITA
PO  12  HODINÁCH  KLID  -  REGENERACE
 
 

 

 Dráha plic
3 - 5 hodin
Dráha močového měchýře
15 - 17 hodin
 Dráha tlustého střeva
5 - 6  hodin
Dráha ledvin
17 - 19 hodin
 Dráha  žaludku
7 -  9 hodin
Dráha obalu srdce
19 - 21 hodin
 Dráha sleziny
9 - 11 hodin
Dráha tří ohňů
21 - 23 hodin
 Dráha srdce
11 - 13 hodin
Dráha žlučníku
23 -1 hodina
 Dráha tenkého střeva
13 - 15 hodin
 
 

 

 Nejlépe je působit na orgán v době jeho maxima. Avšak můžeme působit i v době jeho minima, to je s posunem o 12 hodin, kdy působíme na jemu protilehlý orgán. Tak například, chceme-li sledovat plíce které mají svůj maximální čas od 3 - 5 hodiny ranní,  můžeme působit v době od 3 - 5 hodiny odpolední na močový měchýř, avšak opačným, to je tonizačním způsobem.
            Tohoto takzvaného pravidla poledne  -  půlnoc se v léčbě často používá.
1.  -  3.  hodina   
Aktivují se játra, v této době nastává útlum /nejnižší okysličení mozku/, proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se například budí žlučnikáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, jíst tuky a pít kávu. 
3.  -  5.  hodina     
V činnosti jsou plíce, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici , nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a zkost. Každá maličkost nabývá do obrovského rozměru, budíme se a jakákoli denní povinnost, kterou hravě zvládáme, má podobu neuvěřitelné překážky. 
5.  -  7.  hodina   
V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňování, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se, je potřeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto chvíli cítí velmi špatně. Je vhodné pít hodně čaje. 
7.  -  9.  hodina   
Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel. 
                              9.  -  11.  hodina     
V činnosti je slinivka břišní a slezina, nedoporučuje se používat alkohol ! Vhodné je ovoce, med / je to jediná doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti /. Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol. 
11.  -  13.  hodina     
Doba aktivní činnosti srdce, Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává velký útlum, pozor na úrazy ! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.Nepít kávu ! 
13.  -  15.  hodina   
V nejvyšší činnosti je tenké střevo, v této době se snižuje citlivost zubů, vhodná doba k návštěvě zubaře. Začíná se zvyšovat fyzická aktivita. 
15.  -  17.  hodina     
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávící systém je schopen přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně. 
17.  -  19.  hodina     
V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyhýbat se všemu, co jim škodí: tukům, cukru, soli, limonádám, chemikáliím, kávě, alkoholu, chladu a stresům. 
19.  -  21.  hodina          
Do činnosti se dostává obal srdce, krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas pro poslech hudby a divadelních her, ale také je účinnější pro aplikaci krémů na bolestivá místa. 
21.  -  23.  hodina     
Tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo. 
23.  -  1.  hodina     
Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí, nebo nemohou spát.
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Nesouhlasím